ICHTIS

 

ICHTIS – to nazwa grupy ewangelizacyjnej, która oprawia muzycznie nabożeństwa fatimskie w parafii św. Marii Magdaleny w Radomsku.

Zespół rozpoczął swą działalność wiosną 2004 roku, gdy ks. wikary Janusz Parkitny zachęcił znajomych, posługujących w Odnowie w Duchu Świętym, aby zechcieli ubogacić muzycznie i wokalnie comiesięczne uroczystości w tzw. kościółku. Ksiądz proboszcz Stanisław Sikora z dużą życzliwością odniósł się do pierwszych artystycznych poczynań nowo powstałej grupy. Jej skład osobowy zmieniał się z czasem, ale inicjatorzy całego przedsięwzięcia wciąż są jego liderami. Należy tu wymienić:

- Teresę i Wojciecha Kwapińskich,

- Barbarę Chutkiewicz,

- i Małgorzatę Nowakowską.

Po kilku latach do zespołu dołączyli kolejni wykonawcy, tworząc aktualny jego skład: Jadwiga Stefańczyk, Anna Pietras, Matylda Kaszyńska, Danuta Kazimierczak, Teresa Mądra i Sybilla Benkowska.

Podczas koncertów towarzyszą nam niekiedy stypendyści Fundacji Inicjatyw Kulturalnych i solistka – Elżbieta Duda-Fajkowska.

ICHTIS ma na swoim koncie bogaty repertuar utworów religijnych – współczesnych i dawnych – oraz pieśni patriotycznych. Za patrona grupy obraliśmy Świętego Jana Pawła II; Jemu poświęcamy kilka utworów i programów artystycznych. Znaczna część naszego repertuaru to kompozycje własne do tekstów biblijnych i poetyckich. Liderka zespołu – Barbara Chutkiewicz tworzy muzykę, a niekiedy układa teksty do wykonywanych przez nas pieśni.

Jesteśmy diakonią Maryjną: do Panny Najświętszej – naszej opiekunki i przewodniczki – kierujemy wiele utworów. Pochodzimy z różnych parafii, ale łączy nas przyjaźń, miłość do muzyki i przekonanie, że naszą wspólną działalnością służymy Bogu i ludziom.

 

Do najważniejszych osiągnięć zespołu zaliczamy:

- oprawę mszy świętych i rocznicowe programy wspomnieniowe po śmierci Jana Pawła II,

- oprawę mszy świętej transmitowanej przez TVPolonia poświęconej błogosławionej Beretcie Molli (wprowadzenie relikwii) w kościele Marii Magdaleny (11 czerwca 2005),

- oprawę mszy św. dla Wspólnoty Betel (pod przewodnictwem biskupa A. Długosza) w Ekoogrodzie B. Wojnowskiej,

- program literacko – muzyczny „Zawierzyli, zaufali, zwyciężyli” na 350-leci ślubów Jana Kazimierza w 50-lecie Ślubów Jasnogórskich (maj 2006) we współpracy z Fundacją Inicjatyw Kulturalnych i Miejskim Domem Kultury,

- montaż słowno – muzyczny w rocznicę stanu wojennego (grudzień 2006),

- nieszpory papieskie „Radomszczanie Papieżowi” (2 kwietnia 2007),

- czuwanie modlitewne „Totus Tuus” w klasztorze o.o. Franciszkanów (2 kwietnia 2008)

- Akatyst ku czci Bogurodzicy (2 kwietnia 2009)

- program na 150. rocznicę Powstania Styczniowego (styczeń 2013)

- opracowanie scenariuszy oraz oprawa muzyczna programów: „Biblio, Ojczyzno moja…” (czerwiec 2012) i „O godność i powołanie kobiety” (czerwiec 2013) w ramach Radomszczańskich Dni Rodziny – współpraca z Miejską Biblioteką Publiczną.

- oprawa muzyczna Drogi Krzyżowej i mszy św. na Jasnej Górze podczas XXXI Pielgrzymki Ludzi Pracy (wrzesień 2013)

- coroczne koncerty kolęd.

 

 

Użytkownicy

Odwiedza nas 10 gości oraz 0 użytkowników.

Go to top