Legion Maryi

Legion Maryito Ruch Apostolstwa świeckich katolików. Założycielem Legionu Maryi jest sługa Boży Frank Duff (7 VI 1889- 7  XI 1980 r) w Dublinie w Irlandii. Gdy miał 18 lat rozpoczął pracę jako urzędnik państwowy. Sześć lat później przyłączył się do Stowarzyszenia św. Wincentego a’Paulo gdzie poszerzał wiarę katolicką. Wraz z ks. Michaelem Toherem i grupą katoliczek stworzył pierwszą grupę- prezydium Legionu Maryi – 7 IX 1921r. Przez całe swoje życie angażował się w prace związane z Legionem Maryi na całym świecie. Tworzy wiele legionów. Zmarł 7 XI 1980 r w wieku 91 lat ale dzieło, które zapoczątkował trwa do dziś i poszerza się na całym świecie.

Cele Legionu Maryi

Istotnym elementem formacji duchowej jest częste uczestnictwo w Eucharystii, adoracja Najświętszego Sakramentu, uczestnictwo w pielgrzymce legionowej, uczestnictwo w acies, wykonywanie powierzonych prac legionowych. Za wzór stawiamy Maryję, chcemy naśladować Ją poprzez pokorę, posłuszeństwo, modlitwę i oddanie się w naszej pracy Bogu. Zebrania legionowe odbywają się z udziałem kierownika duchowego. Dzieło to jest rozprzestrzenione na całym świecie. Legiony powstały na Węgrzech, Białorusi, Litwie w Ameryce, Afryce nie omijające Irlandii, w której miały swój początek.

W Polsce Legion Maryi powstał w 1979 r, trwa 34 lata i zrzesza około 6000 członków aktywnych i 20000 członków wspierających.  Utworzonych jest 635 jednostek legionowych. Ruch legionowy jest najbardziej rozwinięty na wschodzie Polski: Lublin, Zamość, Tarnobrzeg, Siedlce Gietrzwałdzie. Są też legiony w diecezjach: warszawskiej, koszalińsko-szczecińskiej, szczecińsko-kamieńskiej, pelplińskiej, warmińskiej, częstochowskiej, katowickiej, krakowskiej.

Radomsko

            W Radomsku Legion Maryi powstał 31.03.2003r – pomocnicze legiony na terenie ziemi radomszczańskiej znajdują się w Płoszowie i Żytnie. Legion Maryi w Radomsku jest pod wezwaniem Matki Bożej Królowej Rodzin. W swoich szeregach zszerzamy 12 członków aktywnych i 20 pomocniczych. Kierownikiem duchowym obecnie jest Ks. Proboszcz Piotr Hernoga. Zebrania odbywają się w poniedziałki po mszy św. o godz. 18:30. Przez uczestnictwo w zebraniach pogłębiamy wiarę korzystając z Pisma Św. a także innych katolickich czasopism. W miesiącu wrześniu uczestniczymy w pielgrzymce legionowej na Jasnej Górze a w miesiącu marcu również na Jasnej Górze uczestniczymy na acies gdzie odnawiamy przyrzeczenia legionowe.

Użytkownicy

Odwiedza nas 4 gości oraz 0 użytkowników.

Go to top